Metody usuwania włosów z cebulkami
Tymi metodami usuniesz włosy na ciele wraz z cebulkami. Odrastanie włosów trwa całe tygodnie, a kiedy już się pojawią, są zazwyczaj miękkie i cieńsze niż przedtem. Atutem usuwania włosów wraz z cebulkami jest to, że możesz cieszyć się gładką skórą przez bardzo długi okres – nawet do 4 tygodni. Czytaj dalej, aby poznać różne metody usuwania włosów z cebulkami oraz ich zalety i wady.
Depilacja
Działa poprzez: Korzystanie z obsługiwanego ręcznie narzędzia wyposażonego w głowicę z obracającymi się pęsetami, które przesuwasz po powierzchni skóry, usuwając włosy.
Najlepsze zastosowanie: Wszystkie części ciała – nogi, pachy, ramiona, okolice bikini i twarz
Korzyści: Ultragładkie rezultaty utrzymujące się nawet do czterech tygodni Metoda jest bezproblemowa, a modelki przychodzą też z dodatkową nakładką do usuwania niepożądanych włosów z określonych obszarów, np. twarzy.
Wady: Zabieg może wiązać się z dyskomfortem w bardziej wrażliwych obszarach.
Ocena w kategorii pielęgnacji: Depilatory są w stanie usuwać włoski o długości zaledwie 0,5 mm, w przeciwieństwie do wosku, który wymaga co najmniej 2 mm odrostów dla optymalnych rezultatów – dlatego nie trzeba czekać, aż pojawią się nieestetyczne odrosty.
Uwagi dermatologa: „Ponieważ przy depilacji włos jest usuwany z cebulką, gdy odrasta jego końcówka jest zazwyczaj zwężona, co sprawia, że włos wydaje się cieńszy. Ponadto regularna depilacja może zmniejszyć liczbę wrastających włosów”.
Depilacja woskiem
Działa poprzez: Gorący lub zimny wosk nakłada się na skórę w kierunku, w którym rosną włosy. Następnie, gdy stężeje, nakłada się paski materiałowe i szybko je ściąga w kierunku przeciwnym do kierunku wzrastania wyciąganych włosów. Alternatywną opcją są gotowe plastry woskowe.
Najlepsze zastosowanie: Nogi, okolice bikini, brwi, pachy i górna warga
Korzyści: Wosk może pozbawić skórę włosów na kilka tygodni, więc przez jakiś czas usuwanie włosów masz z głowy.
Wady: Potencjalnie bolesne Dodatkowo należy czekać, aż włosy staną się dostatecznie długie przed kolejnym woskowaniem, co może stwarzać problemy, jeśli chcesz odkryć nogi lub nie cierpisz uczucia związanego z odrastaniem włosów. Jeśli robisz to sama, możesz mieć kłopoty z utrzymaniem ładu, natomiast wizyta w salonie może być kosztowna. Wreszcie wosk może nie złapać bardzo krótkich włosków.
Ocena w kategorii pielęgnacji: Jeśli uważasz codzienne usuwanie owłosienia za „mordęgę” i jesteś gotowa zapłacić za profesjonalny zabieg – doskonale!
Uwagi dermatologa: Po woskowaniu skóra może potem stać się sucha. Po zabiegu użyj kojącego balsamu, najlepiej zawierającego aloes.
Nawlekanie
Działa poprzez: Nawiń cienką bawełnianą nić wokół każdego pojedynczego włosa, a następnie pociągnij szybko za nitkę, usuwając wraz z nią włos.
Najlepsze zastosowanie: Niewielkie, delikatne miejsca jak brwi czy obszar nad górną wargą.
Korzyści: Włosy usuwane są z cebulkami, więc ich odrastanie jest powolne, a odrastające włosy nie klują.
Wady: Jest to stosunkowo powolny proces, ponieważ włosy należy wyciągać pojedynczo. Jest to też dosyć specjalistyczna procedura, więc musisz udać się do profesjonalisty z odpowiednimi kwalifikacjami.
Ocena w kategorii pielęgnacji: Doskonała metoda dla brwi – gdy już raz spróbują, większość kobiet się do tego przekonuje.
Uwagi dermatologa: „Nawlekanie nie jest zbyt traumatyczne dla skóry, dlatego dobrze nadaje się do wykonania w szczególnie wrażliwych miejscach ciała, jak obszar nad górną wargą lub brwi”.
Powierzchniowe metody usuwania włosów
Za pomocą tych metod usuwana jest ta część włosa, która rośnie nad powierzchnią skóry. Generalnie łatwo to wykonać, jednak z drugiej strony trzeba to robić dosyć często. Czytaj dalej, aby poznać poszczególne metody usuwania włosów z cebulkami oraz różnice pomiędzy nimi.
Golenie elektryczne
Działa poprzez: Przesuwanie niewielkiego elektrycznego urządzenia z gęstą osłoną z jednej strony po powierzchni skóry w celu zebrania włosów. Ostrza poruszają się w planie bocznym, przycinając włosy na krawędzi osłony.
Najlepsze zastosowanie: Nogi, okolice bikini, pachy
Korzyści: Szybkość, bezpieczeństwo, a ponieważ robi się to „na sucho”, metoda ta jest wygodna, gdy jesteśmy w ruchu. Dobre rozwiązanie dla osób o niezwykle wrażliwej skórze.
Wady: „Gładki” efekt nie jest tak długotrwały jak w przypadku golenia na mokro. Należy również prawidłowo konserwować maszynkę, co wiąże się z regularnym czyszczeniem i coroczną wymianą ostrzy.
Ocena w kategorii pielęgnacji: Wspaniały sposób delikatnego i szybkiego usuwania włosów.
Uwagi dermatologa: „Jest to wygodna metoda usuwania włosów, a do tego dostatecznie łagodna dla większości osób. Nie stosuj jej jednak, jeśli na Twojej skórze występują już podrażnienia wywołane zacięciami lub wysypkami”.
Golenie na mokro
Działa poprzez: Przesuwanie ostrzy po wilgotnej skórze w celu przycinania włosów tuż przy powierzchni.
Najlepsze zastosowanie: Nogi, pachy, okolice bikini
Korzyści: Szybko, efektywnie, bezboleśnie. Dodatkowo zapewnia łagodny peeling, usuwając suchą, złuszczoną skórę na nogach, aby nadać im ekstragładki wygląd.
Wady: Chociaż golenie daje w efekcie pięknie prezentującą się gładką skórę, należy je często powtarzać, aby utrzymać gładkie rezultaty.
Ocena w kategorii pielęgnacji: Dobre rozwiązanie dla zapracowanych kobiet.
Uwagi dermatologa: „Golenie to wygodna opcja – jednak istotne jest prawidłowe wykonanie tego zabiegu. Nie wystarczy użyć tylko wody i mydła, ponieważ często prowadzi to do wysuszenia skóry, pozostawiając ją złuszczoną. Lepszym rozwiązaniem jest użycie nawilżającego żelu do golenia”.
Kremy do depilacji
Działa poprzez: Chemicznie rozpuszczają włosy przy powierzchni skóry. Po naniesieniu krem pozostawia się na maksymalnie 10 minut, a następnie usuwa poprzez delikatne pocieranie włosów.
Najlepsze zastosowanie: Obszar nad górną wargą, okolice bikini i pachy
Korzyści: Bezboleśnie, ekonomicznie.
Wady: Niekiedy mogą być kłopotliwe i skomplikowane w aplikacji. Zazwyczaj produkty tego typu mają nieprzyjemny zapach, chociaż niektóre nie tak bardzo. Może też pojawić się problem z podrażnieniami skóry. Dlatego na 24 godziny przed zabiegiem zalecany jest test przeprowadzony na fragmencie skóry.
Ocena w kategorii pielęgnacji: Metoda ta najlepiej sprawdza się na niewielkich powierzchniach, np na twarzy i pod pachami
Uwagi dermatologa: „Jeśli masz wrażliwą skórę, kremy do depilacji mogą nie być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zawarte w nich substancje chemiczne mogą powodować zarówno podrażnienia, jak i reakcje uczuleniowe. Za każdym razem wykonaj test na wybranym fragmencie skóry, najlepiej po wewnętrznej stronie ramienia, a jeszcze lepiej powtórz go jeszcze raz, przed wykonaniem zabiegu na całej nodze lub twarzy”.